تبلیغات
๑۩۞۩๑ زندگی زیباست ๑۩۞۩๑ ... - نقاط ضعف و قوت ICF (مقاله عمرانی)
๑۩۞۩๑ زندگی زیباست ๑۩۞۩๑ ...
صفحه نخست       پست الکترونیک          تماس با ما              ATOM            طراح قالب
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره وبلاگمدیر وبلاگ :من...
مطالب اخیر

عوامل مربوط به هزینه:


امواد اصلی تشکیل‌دهنده قالب‌های ICF پلی استایرن منبسط شده است که با قیمت‌های نسبتاً قابل قبول در دسترس هستند.
میزان عایق حرارتی مورد استفاده در این سیستم با ضخامت متوسط بالای ۱۰ سانتی‌متر به طور قابل توجهی بیش از میزان عایق حرارتی مورد نیاز طبق مقررات ملی ساختمان در زمینه صرفه‌جویی است. ضخامت و چگالی بالای لایه‌های پلی استایرن قالب‌ها، که باعث بالا رفتن هزینه قالب و در نتیجه هزینه کلی ساختمان می‌شود، به دلیل بحث صرفه‌جویی در مصرف انرژی نیست، بلکه بیشتر به خاطر تامین مقاومت مورد نیاز برای قالب‌ها در زمان بتن‌ریزی در نظر گرفته شده است.
عدم نیاز به ماشین‌آلات و ابزار گران قیمت، از دیگر شرایطی است که هزینه‌های اجرای این محصول را کاهش می‌دهند.
استفاده بیش از حد از میلگرد برای هم‌پوشانی میلگرد‌ها از دیگر محدودیت‌هایی است که این محصول را برای انبوه‌سازی نامناسب می‌کند. با توجه به این نکته که برای سهولت اجرا، میل‌گرد‌های عمودی کوتاه و با هم‌پوشانی متعدد در نظر گرفته می‌شوند، دور ریز میلگرد و مصرف آن به طور محسوسی بیش از روش‌هایی مانند روش تونلی است.
نوع محصول به گونه‌ای است که نیاز به تعمیر و نگهداری خاصی ندارد.
این محصول به علت سبک بودن قالب‌ها، قابلیت حمل و نقل در شعاع زیاد را دارد. علاوه بر آن، به دلیل قابلیت ضربه‌پذیری قابل توجه آن‌ها، در حمل و نقل معمولاً دچار آسیب جدی نمی‌شود.
نگهداری این محصول، در انبار‌های سرپوشیده و در شرایط ایمنی لازم برای جلوگیری از وقوع حریق امکان‌پذیر است
میزان نیروی انسانی مورد نیاز برای اجرای این سیستم نسبت به روش‌های مشابه تولید دیوار بتنی نسبتاً کمتر و در نتیجه هزینه نیروی انسانی آن نسبتاً پایین‌تر است.

عوامل مربوط به زمان:
در مقایسه با سیستم‌های مورد استفاده در پروژه‌های تک‌سازی، مزیت رقابتی این محصول، سرعت اجرای قالب‌بندی آن است. ولی در انبوه‌سازی، این سیستم در رقابت با برخی از سیستم‌های بتن درجا، مانند سیستم تونلی، سرعت پایین‌تری دارد. علاوه بر این، میزان عایق حرارتی این قطعات در حدی است که دستیابی به انتظارات تعیین شده در مقررات ملی ساختمان به سهولت انجام می‌شود.
با توجه به این نکته که محدودیت قالب در این سیستم وجود ندارد، موازی کردن اقدامات در قسمت‌های مختلف یک پروژه و ایجاد هم‌پوشانی‌های لازم بین فعالیت‌های مختلف اجرایی به سهولت و بدون بالا بردن هزینه‌های پروژه امکان‌پذیر است.
محصول مورد بحث، نیاز به ابزار و ماشین‌آلات خاص یا غیر قابل دسترس ندارد و به دلیل استفاده از قالب‌های عایق حرارتی، این محصول، امکان بتن‌ریزی در شرایط دمایی متنوع و در اغلب فصول سال را دارد.
در زمان اجرای دیوار با استفاده از این سیستم، می‌توان گفت که هم‌زمان با این اقدام، عایقکاری حرارتی دیوار نیز انجام می‌شود و در ضمن، اجرای نازک‌کاری داخلی و نمای خارجی نیز با سهولت و سرعت بیشتری انجام می‌شود.

عوامل مربوط به قابلیت‌های اجرایی:
نیاز به ابزار‌های ساده و محدود در این روش از نقاط قوت این سیستم ساختمانی است. در اجرای این محصول، می‌توان با آموزش مختصری، نیروی انسانی لازم را آماده کار کرد.
تعداد مراحل کاری در این روش بسیار کم است و کار نسبتاً تکراری است. قطعات به کار گرفته شده برای قالب‌بندی، به عنوان عایق حرارتی کاربرد دارند.
استفاده از پلی استایرن منبسط، به عنوان پایه قالب محصول، امکان ایجاد برش در قالب و تغییر در ابعاد و شکل آن را فراهم می‌کند. در نتیجه، می‌توان چنین محصولی را هم در معماری مدولار و هم غیر مدولار استفاده کرد، ولی روشن است در حالت مدولار، آماده‌سازی قطعات و اجرا با سرعت و سهولت بیشتری انجام می‌شود.
برای افزایش قابلیت باربری، می‌توان از انواع عریض قالب ICF استفاده نمود. علاوه بر قابلیت تنوع در ضخامت، می‌توان ارتفاع را نیز به دلخواه تنظیم کرد.
شرایط نگهداری سیستم ساده است و نیاز به تمهیدات خاص ندارد. سطح تمام شده بخش اعظم این نوع سیستم‌ها، اسفنج پلی استایرن منبسط است، که از لحاظ هم‌نشینی با سایر مصالح محدودیتی ندارد.
در صورتی که دیوار دچار تخریب موضعی شده باشد، اگر تخریب در بتن رخ داده باشد، با قالب‌بندی درجا و بتن‌ریزی در محل قابل اصلاح است. اگر تخریب در پلی استایرن باشد، می‌توان قطعه پلی استایرن محل تخریب را جایگزین کرد.
از ویژگی‌های بارز این محصول، سبک بودن قطعات قالب، و عدم نیاز به ماشین‌آلات سنگین برای جابجایی و اجرا است.

عوامل مربوط به کیفیت و قابلیت‌های فنی:
کنترل کیفیت جاگذاری قطعات ICF ساده است و با استفاده از ابزار‌های ساده مهندسی صورت می‌گیرد. کیفیت بتن‌ریزی نیز در صورتی که از رابط‌های پلاستیکی یا فلزی استفاده شود با مشکل خاصی روبرو نخواهد بود. ولی در صورت کاربرد قطعات یکپارچه با رابط‌های از جنس قالب، خطر پر نشدن فضای زیر ماهیچه‌های پلی استایرنی وجود دارد.
ضخامت و وزن زیاد دیوار و کاهش فضای مفید ساختمان از دیگر نقاط ضعف این محصول برای انبوه‌سازی است.
محصول مورد بحث در شرایط مختلف جوی، و در برابر مخاطراتی نظیر هوازدگی و خوردگی، نوسانات حرارت و یخ‌زدگی، میکرو ارگانیسم‌ها و تشعشع، رفتار‌های قابل قبول و مقاومت مناسبی را از خود نشان می‌دهد.
در صورت طراحی مناسب، رفتار این سیستم در زمین لرزه قابل قبول است.
سیستم مورد نظر عایق حرارتی مناسبی است، به علاوه، می‌توان با کمک شیوه‌های مناسب نماسازی، از تاثیر رطوبت در آن کاملاً جلوگیری کرد.
در صورت نیاز به اینرسی حرارتی، می‌توان پلی استایرن قسمت داخلی آن را جدا کرد و بدنه بتنی دیوار‌های ICF را به خازن حرارتی تبدیل کرد.
استاندارد‌ها نیاز به یک پوشش محافظت‌کننده در برابر آتش (مثلاً حدود ۱۵ میلیمتر تخته گچی) را برای ایمنی در برابر حریق بیان می‌کنند. نوع بلوک نقش تعیین‌کننده‌ای را در خصوص رفتار در برابر آتش ایفا می‌کند.
در شرایطی که مساله حمله جانوران موذی بر اساس استاندارد IRC و SBC و انواع مشابه بسیار خطرناک گزارش شود، نیاز به تمهیدات خاصی خواهد بود که در استاندارد‌های فوق‌الذکر تشریح شده است.
استفاده از بتن درجا، دیوار را درزبند و هوابند می‌کند. خطرات میعان در این سیستم فقط در حالتی است که یک پوشش با نفوذپذیری بسیار کم در نمای بیرونی آن اجرا شود (مانند نمای آلومینیومی با درزبندی توسط چسب سیلیکون بین قطعات). در حالت عادی مشکل میعان وجود ندارد. در این سیستم عایق حرارتی، جزء لاینفک سیستم است، که معمولاً از سطح مورد نیاز هم بیشتر است.
بار مرده دیوار‌های این سیستم زیاد است و لازم است دیوار‌های طبقات مختلف درست در یک راستا قرار داشته باشند. این امر محدودیت در زمینه معماری محسوب می‌شود، هرچند آزادی عمل در این سیستم نسبت به دیگر سیستم‌های دیوار بتنی درجا بیشتر است. به منظور کاهش فضای اشغال شده توسط دیوار‌های باربر، کاهش بار مرده ساختمان و بهبود عملکرد لرزه‌ای ساختمان توصیه شده است مقدار دیوار‌ها در پلان ساختمان به حداقل مورد نیاز جهت پاسخگویی به نیاز‌های سازه‌ای ساختمان محدود شده و برای ساخت دیوار‌های تیغه از سایر انواع سیستم‌های رایج و معتبر استفاده شود.
در این سیستم، می‌توان به سهولت انواع مختلف نما‌ها را نصب کرد. برای این کار، قطعات فلزی لازم توسط پیچ یا میلگرد به بتنی که در فاصله بین دو لایه عایق ریخته می‌شود، متصل می‌شوند.


منبع : وب سایت شرکت بهینه سازی مصرف سوخت /سیستم قالب‌های عایق ماندگار، دکتر بهروز محمدکاری-مهندس کیان خلیلی جهرمی، مرکز تحقیقات ساختمان و مسکن، ۱۳۸۷
نوع مطلب : کشکول ...، 
برچسب ها : ICF، مقاله عمران، قالب های عایق ماندگار، مقاله ICF،
لینک های مرتبط :
          
دوشنبه 11 مرداد 1389
پنجشنبه 16 شهریور 1396 08:02 ق.ظ
Howdy! This blog post could not be written much better!
Reading through this post reminds me of my previous
roommate! He constantly kept talking about this.
I will forward this information to him. Fairly certain he will have a good read.
Thanks for sharing!
سه شنبه 17 مرداد 1396 05:51 ق.ظ
I read this paragraph fully concerning the
comparison of hottest and earlier technologies, it's amazing article.
جمعه 13 مرداد 1396 09:42 ق.ظ
Spot on with this write-up, I absolutely feel this amazing site needs much more
attention. I'll probably be returning to read through more, thanks for the info!
چهارشنبه 11 مرداد 1396 05:00 ب.ظ
I was wondering if you ever considered changing the page layout of
your blog? Its very well written; I love what youve
got to say. But maybe you could a little more in the way
of content so people could connect with it better.
Youve got an awful lot of text for only having 1 or two images.
Maybe you could space it out better?
جمعه 6 مرداد 1396 10:23 ب.ظ
Hello there! This is my first visit to your blog!
We are a collection of volunteers and starting
a new project in a community in the same niche. Your blog provided us beneficial
information to work on. You have done a marvellous job!
چهارشنبه 18 خرداد 1390 10:07 ب.ظ
با سلام
یک مقاله کامل در خصوص ICF ندارین در اختیار من بزارین . لطفا
من...با سلام...
فکر میکنم iranicf.com مرجع خوبی باشه...
...؟
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی